Zo’n 500 kilometer betonnen bovenleidingsportalen in Nederland is aan vervanging toe. Strukton ontwikkelde een ijzersterk concept van gerecycled beton dat volledig in eigen huis wordt gemaakt: 100% circulair, 50% minder CO2-uitstoot, een lange levensduur en nauwelijks onderhoud. De MKI-waarde wint het van nieuw beton én staal.
De cirkel is volledig gesloten: oude betonnen portalen, palen en hun funderingen worden verwijderd en in onze scheidingsinstallatie Circuton gescheiden in het grove Circugrind, het fijnere Circuzand en het ultrafijne Circument. Dit zijn hoogwaardige, 100% circulaire grondstoffen die toepasbaar zijn in het beton voor de nieuwe portalen, palen en funderingen.
Gebundelde expertise
“Strukton Rail verwijdert de verouderde constructies, GBN zet de Circuton in, Strukton Prefab Beton produceert nieuwe elementen van gerecycled beton en Strukton Rail plaatst deze langs en over het spoor”, aldus Ben Kosse, bij Strukton Rail verantwoordelijk voor dit bovenleidingenspecialisme. “Zo sluiten we samen de betonketen.”
Duurzamer, efficiënter, beter
“Het nieuwe concept is duurzamer dan nieuw beton, maar ook duurzamer dan staal”, gaat Kosse verder. “Staalconstructies gaan vele jaren minder lang mee en vragen om onderhoud in de vorm van nieuwe beschermingslagen. Die zijn bij beton niet nodig en dit voorkomt verontreiniging van de aardebaan. Ons concept is ook minder storings- en vandalismegevoelig, want de elektrische draden die langs stalen palen en portalen zijn bevestigd, verwerken we in het betonontwerp. Prijstechnisch zijn gerecycled beton en staal nu nog vergelijkbaar, maar met de oplopende staalschaarste verwachten we grotere prijsverschillen.”
Betrouwbaar concept
Steeds duurzamer spoor
“Wij blijven innoveren om opdrachtgevers als ProRail te helpen hun duurzame ambities te bereiken. Circulair beton is overal voor inzetbaar: de tegels, perronwanden, geluidschermen, tunnels en andere railciviele betonconstructies boven- en ondergronds. Met duurzame materialen en circulaire oplossingen als ook de Green Silence Wall – het geluidscherm van Miscanthusbeton – blijven we als duurzame infrabouwer stappen zetten.”
De uitvoering van de activiteiten wordt eveneens steeds duurzamer. Strukton Rail schafte elektrische werklocomotieven aan en ProRail en Strukton trekken samen op om een batterijmodule voor de e-locs te ontwikkelen. Zo bannen we diesellocs uit het werkvak. Ons doel is een volledig elektrisch machine- en wagenpark, zoveel mogelijk hergebruik van materialen en een volledig emissieloze bouwplaats.
Duurzaam bouwen
Bouwen aan duurzame infra is geen toekomstdroom, bouwen aan duurzame infra kan ook vandaag. Circulair beton is de meest duurzame materiaalkeuze en is direct inzetbaar, ook voor nieuwe en vervangende bovenleidingsconstructies.